Výlety

Františkovy Lázně

Významné lázeňské město založené v roce 1793 se nachází na západě České republiky. Uchovala se zde atmosféra počátku 20. století, která se odráží v éře neoklasicismu. Díky tomu je město právem považováno za jeden z nejmalebnějších koutů země. Lázně se vyznačují mírným klimatem, typickým pro podhůří, výjimečně čistým ovzduším vzdáleným hluku a shonu velkých měst. Okolní parky jsou ideálním místem pro klidné procházky. To vše umocňuje blahodárný účinek minerálních pramenů, jež sem přivádějí množství turistů, kteří chtějí zlepšit své zdraví.

Ski Centrum Bublava – Stříbrná

Kompaktní a moderně vybavené lyžařské středisko nabízí komorní prostředí a kompletní servis pro lyžaře a snowboardisty. Na širokých sjezdových tratích všech stupňů obtížnosti si užijete lyžování bez stresů a bez front u vleků. Provozní doba je denně od 9.00 do 21.00 bez přestávky, pro oblíbené romantické večerní lyžování je velká část areálu osvětlena. Všechny sjezdové tratě v areálu Bublava – Stříbrná jsou technicky vysněženy s garancí sněhu po celou sezónu. Středisko je ideální rovněž pro rodinnou rekreaci a lyžařské výcviky. Hlavním cílem areálu je poskytnout svým hostům příjemné prostředí pro jejich sportovní vyžití a volný čas. Atraktivní lyžařská houpačka Stříbrná – Bleiberg – Bublava dává zdejšímu lyžování novou dimenzi a řadí areál mezi přední zimní střediska České republiky.

Aquaforum

Příjemně teplá voda v bazénech, vířivkách i tobogánu v Aquaforu – světě vody a relaxace ve Františkových Lázních vás pohladí po duši a těle nezávisle na rozmarech počasí. Objevte překrásný vodní svět - tři vnitřní a tři venkovní bazény s vodními atrakcemi. Čekají na Vás bazény s minimální teplotou vody 28°C, k rozmazlování a masírování poslouží vodní stěnová masáž, vzduchové masážní lavice, vzduchová perlička, vřídla nebo třeba sauna. Pro menší děti je určeno dětské venkovní hřiště a bazén, pro starší tobogán. Sportovci mohou využít venkovní beach volejbal. Osvěžit se můžete ve Snack-baru případně v restauraci.

Národní přírodní rezervace Soos

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. Mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Prazvláštní měsíční krajina, rozbrázděná erozí a pokrytá žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. Tak vypadá národní přírodní rezervace Soos, rozlehlé rašeliniště s řadou minerálních pramenů. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Rezervace byla vyhlášena v r. 1964 na ploše 221 ha, přístupná je jen část a to 1,2 km dlouhou podlážkovou naučnou stezkou, která vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Zámek Kynžvart

Podnes se nad městečkem Lázně Kynžvart zachovaly zříceniny pomezního hradu Kunigeswart, který zde nechal Přemysl Otakar II. ve 2. polovině 13. století. postavit. Zámek Kynžvart s rozlehlým parkem stojí asi 1 km jz. od městečka Lázní Kynžvart na úpatí Slavkovského lesa. Původní barokní zámek vybudoval v l. 1681-91 neznámý architekt pro hraběte Filipa Emericha z Metternichu patrně na místě renesanční tvrze či v její blízkosti. Zámecká novostavba měla v půdorysu tři křídla, s nárožními věžemi na koncích křídla průčelního. Dnešní podobu klasicistní vily získal zámek v l. 1833-9, kdy došlo k jeho přestavbě architektem Petrem Nobilem na přání Klimenta Václava Metternicha. Během přestavby zámku bylo též jeho okolí upraveno na rozsáhlý anglický park s drobnými architekturami a plastikou. Dnes je tento park jedním z největších (téměř 100 ha) a nejcennějších přírodně krajinářských parků u nás. Kynžvart byl v držení Metternichů od r. 1623 až do r. 1945.

Hrad Vildštejn

Románský hrad Vildštejn byl založen v roce 1166, až ale v roce 2001 byl poprvé zpřístupněn veřejnosti. Je jedním z nejstarších hradů na Chebsku. Dnes nabízí návštěvníkům bohatý program. Na hradě se koná řada akcí. Pořádají se zde rytířské hostiny s historickým programem. V hradní kapli se konají církevní i civilní svatby v historickém duchu, které mají svou nezapomenutelnou atmosféru.

Zámek Hazlov

Obec Hazlov leží při hlavní silnice z Františkových Lázní do Aše. Předpokládá se, že Hazlov vznikl již v první polovině 12. století. První písemná zmínka o Hazlovu pochází z roku 1224, kdy se připomíná majitel zdejšího hradu, Bedřich z Hazlova. Hrad střežil důležitou obchodní cestu z Chebska přes Ašsko do Německa. Později byl hrad přebudován na tvrz a v 17 století byla tvrz přebudována na barokní zámek, který je zachován dodnes.

Rozhledna Zámeček, Františkovy Lázně

Rozhledna Zámeček vznikla v roce 1916. Plnila nejen funkci druhé františkolázeňské vyhlídky, ale také funkci restaurace a sídla správce zdejšího parku. Na začátku 20. století poskytovala výhled na Cheb, Krušné hory, Slavkovský les i vrcholky Smrčin. Dnes se odtud můžete rozhlédnout už jen do větví okolních stromů, které 12 m vysokou rozhlednu přerostly. I přes to slouží Zámeček jako oblíbené výletní místo. Po nedávné rekonstrukci tu opět funguje restaurace a k dispozici je i dobové ubytování.